GÜNDEM

Osmanlı'da Ramazan nasıl olurdu?

Osmanlı dönemin'de ki Ramazan ayı yaşımını anlayabilmek için, öncelikle toplumsal durumu analiz etmemiz gerekir. Peki Osmanlı'da ki toplum ne tür bir toplum idi?Osmanlı da halk arasında hoşgörü, saygı, ahlak, güzel davranışlar en üst boyuttaydı. Bu sebep ile örnek bir toplum yapısına sahip bir Devletti. Bu saygı çerçevesi içerisinde kurulmuş olan toplumsal durum nereden geliyor diye soranlarınız olmuştur. Bunun cevabı Türk adeti ve kültürü ile birlikte İslamın verdiği güzelliklere dayaniyor. Yani İslam adeta toplumda insanları birbirine bağlayan, saygı ve sevgiyi öğretip, daim eden bir alet halini almıştı. İslam zaten Rabbimizden bize gelen bir yaşam tarzıydı. Buna uyan bir toplum, ne güzel.bir tomplumdur...Osmanlı Halkının Ramazan ile kavuşması...Bu ahlaki boyutu da düzeyi de güçlü olan Osmanlı halkı Ramazanda nasıl bir yaşam sürüyordu?İlk olarak toplum arasında olan güzellikler devam ediyordu ve diğer tarafta ise Ramazanı- Şerifin gelişi ile birlikte tüm gelenekler başliyord…

Osman Gazi

Babası Ertuğrul Gazi, annesi Halime (Haime) Hatun, dedesi Süleyman Şah, büyükannesi Hayme Hatun'dur.
Osman Gazi uzun boylu, yuvarlak yüzlü, esmer tenli, ela gözlü ve kalın kaşlıydı. Omuzları arası oldukça geniş, vücudunun belden yukarı kısmı aşağı kısmına oranla daha uzundu.

Osman Gazi

Osman Gazi, Osmanlı Devletinin Kurucu olarak Tarihe geçmiş ilk Osmanlı Padişahıdır...
Ertuğrul Gazinin oğlu ve Süleyman Şah'ın (veya Gündüzalp olarak da geçiyor kimi kaynaklarda) torunu olarak Kayı boyundan çıkmış ve başına Uçbey olarak zamanında geçmiştir. 
23 yaşında iken 1281 yılında Şeyh Edepalinin kızı ile evlenmiştir.
1299 yılında ise uçbeyi olmaktan çıkıp, Söğüt ve Domaniçte Osmanlı Beyliğinin Resmiyetini kurmuştur.

Yorumlar