Günümüzün Nesli... ne şekilde ve nasıl olmalı?

Türkler her zaman Saygıyı, Hoşgörüyü ve bu tür kültürel ve dini adetleri bilen bir Millettir. Hele ki İslam ile kaynaştıktan sonra ki Dönemlerde daha iyi kavramış ve hayata geçirmiş bir Millettir...
Peki bu adetler ne şekilde oluşur ve koca bir Milleti ne şekilde onlara yönelik terbiye eder?
İLK olarak herşey Aile ortamında başlar. Aile temeli sağlam ise çocuğun yanlış yola sapma gibi bir durumu azalır. Ailenin sağlam bir temel olduğunu gösteren deliller ise Dini inancına sadık olup olmamasıdır. Geç saatlerde eve gelen bir baba, evde çocuğunun başında günde 5 Vakit namaz kılmayan bir Anne ve ertesi gün Pazartesine yönelik okulunu oku ve adam ol diyip gönderen veliler. Hepsi birer eğitim politikasının ve islamsız, sosyal hayat isteğinin sonucudur... Ne yazıkki öyle. Peki ne şekilde bu duruma bir son verilebilir? Öncelikle Veliler çocuklarına Namaz şuurunu vermeleri gerekir. Bir genç delikanlı NAMAZ'ı bir dindarlık olarak değil, tam aksine dini bir temel olarak algılayacak ve o ibadetin olmazsa olmaz olduğunun farkına varacak. İkinci olarak Anneden veya babadan "Okulunu oku ve Adam ol" sözlerini almayacak. Önce Ahlak dersini alacak sonra kendisini camiilerde dini temeller üzerinden eğitecek ve eğittirecek. İslam şuuru için imam hatip veya ilahiyat şart değildir. İslam şuuru haftada Cuma ile birlikte 3 kere Camiye gitmekle bir gençte oluşabilir ve ardından yavaş yavaş tüm namaz vakitlerine bunu yayıp hem eğitime hemde Cemaat ile namaz kılmaya alışabilen bir nesil oluşur. Osmanlı Dönemini bi ele alalım... O dönemde gençler ne yapiyordu? Cemaat ile Namaz kılıyorlardı, zira o onlara yaratandan gelen bir Görev idi. Günümüzde birçok genç Askere gitmeyi ister. Peki askerde ne var? Komutan emri verir er asker bunu yerine getirir. SEN komutanın emrine göz yummadan uyarsın da ALLAHIN emrini niye ayaklar altına alırsın?
Bu paylaşımı okuyan herkese, Genç veya Yaşlı, fark etmez ama herkese tek bir mesajım var. Dini temelleri toplumsal açıdan Milletin içinde herkes lütfen bilsin ve bilmekle kalmayıp uygulasın!
Allah'a emanet olun Vesselam...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Mail ile sitemizi takip et...