GÜNDEM

Osmanlı'da Ramazan nasıl olurdu?

Osmanlı dönemin'de ki Ramazan ayı yaşımını anlayabilmek için, öncelikle toplumsal durumu analiz etmemiz gerekir. Peki Osmanlı'da ki toplum ne tür bir toplum idi?Osmanlı da halk arasında hoşgörü, saygı, ahlak, güzel davranışlar en üst boyuttaydı. Bu sebep ile örnek bir toplum yapısına sahip bir Devletti. Bu saygı çerçevesi içerisinde kurulmuş olan toplumsal durum nereden geliyor diye soranlarınız olmuştur. Bunun cevabı Türk adeti ve kültürü ile birlikte İslamın verdiği güzelliklere dayaniyor. Yani İslam adeta toplumda insanları birbirine bağlayan, saygı ve sevgiyi öğretip, daim eden bir alet halini almıştı. İslam zaten Rabbimizden bize gelen bir yaşam tarzıydı. Buna uyan bir toplum, ne güzel.bir tomplumdur...Osmanlı Halkının Ramazan ile kavuşması...Bu ahlaki boyutu da düzeyi de güçlü olan Osmanlı halkı Ramazanda nasıl bir yaşam sürüyordu?İlk olarak toplum arasında olan güzellikler devam ediyordu ve diğer tarafta ise Ramazanı- Şerifin gelişi ile birlikte tüm gelenekler başliyord…

Ertugrul Gazi


Ertugrul Gazi adiyla taninan meshur KAHRAMAN, Osmanli Devletinin Kurucusu olan Osman Gazinin Babasidir. Ertugrul Gazi, Halime Sultan ile evlenmistir. Ayrica Savci Bey ve Gündüz Alp adlarinda 2 oglullari daha vardi. Kardesleri ise Sungur Tekin, Gündogdu ve Dündar`dirlar.
Osmanli Devletinin kurulusu icin ana temelleri kurmus olan bu isim, ciddi bir mücadele ile hem Mogollari, hemde Bizanslari Anadolu topraklarindan uzak tutmustur.

Yorumlar